Jaké jsou účinky kolagenu?


Kolagen je bílkovina, která se nachází v lidském těle. Je to naše nejhojněji zastoupená bílkovina. Kolagen si naše tělo vytváří samo. Asi do věku 25 let se nám tvoří dostatečné množství. Ale od tohoto věku postupně množství kolagenu v našem těle klesá. Proto se spousta lidí uchýlí k pravidelnému užívání kolagenu jako doplňku stravy.

Jaké jsou tedy účinky kolagenu na naše tělo?

Mladistvá pleť

Kolagen stojí za pevností a pružností kůže. Dodává tělu hydrataci, která stojí za tom, že je naše kůže napnutá a působí mladistvě. Bez dostatečného množství kolagenu klesá pružnost naší pleti a tím dochází ke zvýšené tvorbě vrásek.

pleť

Zdravé klouby

Kolagen je klíčem ke zdravým kloubům. Pro kloubní chrupavky, které jsou umístěny v každém kloubu tvoří jakýsi polštářek, který klouby chrání a umožňuje jim, aby se pohybovali. Pokud máte problém se špatnou pohyblivostí, nebo vás trápí bolesti kloubů, zkuste zvýšit přísun kolagenu. Doporučuje se i pro pacienty s artritidou nebo po zlomeninách kostí.

Trávení

Možná vás to překvapí, ale kolagen hraje důležitou roli taky v našem trávení. Nachází se totiž ve stěně střev a posiluje ji. Tím umožňuje hladší a snadnější průchod potravy střevním systémem a předchází tak nepříjemným onemocněním, jako jsou různé záněty nebo třeba syndrom dráždivého tračníku.

trávení

Spánek

Kolagen má také vliv na náš spánek. Nachází se v něm glycin, což je aminokyselina, která působí uklidňujícím účinkem na náš nervový systém. Pokud tedy budete kolagen konzumovat pravidelně, může u vás dojít ke snížení hladiny stresu a zároveň se tím usnadní vaše usínání.

Vlasy a nehty

Kolagen je součástí i našich vlasů a nehtů. Pokud trpíte na slabé vlasy, které vám vypadávají a zároveň se vám lámou nehty, možná za tím stojí právě nedostatek kolagenu. Kolagen zlepšuje jejich strukturu a také může přímo podpořit jejich růst.

Podobné příspěvky

Jak ochránit své chytré hodinky

Takzvané chytré hodinky jsou dnes na velice vysoké úrovni. Čím vyšší kategorie, tím pochopitelně také vyšší cena. Proto je nutné své hodinky chránit proti poškozením a také jim dopřát vhodné doplňky, které ještě více ozvláštní jejich vzhled. Širokou nabídkou vás překvapí obaly, kryty, pouzdra, tvrzená skla a řemínky pro Apple Watch Ultra. Kupříkladu řemínky mohou […]

Je něco mezi nebem a zemí

V našich životech běží v zásadě všechno podle jistých pravidel. Něco děláme a očekáváme, že se za to dočkáme toho, co očekáváme, že při tom něco nastane nebo že to poté bude následovat. Víme, že každá příčina má svůj následek a že se všechno, co uděláme nebo naopak neuděláme, nějak projeví. Jenže někdy dochází i […]