Jak na střední školu

Rozhodnout se v deváté třídě, co chcete po zbytek svého života dělat je nad schopnosti většiny patnáctiletých. Je to hrozně brzy, mezitím si to ještě dvakrát rozmyslí.
Proto radši zvolí jakoukoli školu, která je blízko bydliště, nebo tu, kde mají kamarády. Spoustě z nich školu vyberou rodiče a v půlce studia zjistí, že i nezvládají a nebaví je.
Jedna z nejtěžších otázek, kterou si každý z nás musel nebo musí položit: Jak si vybrat správnou střední školu? Pár tipů pro vás.
Psát a učit se.
Jste humanitní nebo přírodovědný typ?
Zvažte své silné stránky
Baví vás přírodopis, zeměpis, chemie víc než cizí jazyky a různé výchovy? Dobře počítáte? Znamená to, že jste přírodovědný typ. Vyberte si ze středních průmyslových, technických, chemických a přírodovědných škol.
Škoda, že pro humanitní typy není takový výběr. Cestovní ruch, pedagogické lyceum a pár dalších anebo všeobecná gymnázia ale s pořádnou náloží chemie, fyziky a matematiky. Celkem smůla, co?
Nestydět se jít na učňák
Kuchař, opravář, kadeřnice, hotelové služby, odborná učiliště nabízí spoustu zajímavých oborů. Není žádný důvod, proč se za učňák stydět. Že se budou smát? Ukažte, že někteří řemeslníci si vydělají mnohem víc než vystudovaní učitelé se spoustou titulů.
Nekupovat zajíce v pytli
Znamená: běžte na dny otevřených dveří, třeba zjistíte, že vaše vysněná škola se napůl rozpadá a matematiku tam vyučuje nějaký podivín. Nebo naopak vás uchvátí, jako mě vybavení laboratoří, učitelé cizích jazyků a obrazy na chodbách.
Škaredé skříňky, ale lepší než žádné.
Rozhodnout se sám
Rodiče, učitelé a celkově všichni dospělí rádi do všeho mluví. Nechtějí dovolit zkusit ani talentové zkoušky na konzervatoř a nutí do gymnázia. Nebo dát na doporučení kamarádů, kteří chtějí na průmyslovou školu a přemlouvají ať jdete s nimi. Je těžké vybrat si školu a jít do nového prostředí úplně sám. Nenechte se přemluvit, nebudete litovat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné příspěvky

Vzdělání je základ

Jako malá holčička jsem si moc ráda prohlížela knihy. A to i dědečkovi knihy. Můj děda měl opravdu velkou dřevěnou knihovnu. A byla to úplně krásná velká knihovna, která nebyla žádná dřevotříska, ale bylo to kvalitní pevné tmavé dřevo. Taky jsem si řekla, že v budoucnu taky budu chtít mít takovou jednu velkou knihovnu. Navíc […]

Výběr oboru studia

Již při přestupu na střední školu se žák rozhoduje o svém budoucím zaměstnání. Může si vybrat střední školu se zaměřením a poté sice bude moct jít hned pracovat nebo bude mít lepší start na vysoké škole stejného oboru nebo si vybere gymnázium, které poskytuje všeobecné vzdělání a tím pádem žák posune své rozhodnutí o studovaném […]