Hokej bez ledu?
Ano, je to tak. Tento sport stále zůstává trochu v pozadí, i když v současnosti zanícených hráčů přibývá. A je myšleno ve všech odvětvích hokeje, kde není potřeba drahý zimní stadion.
Říkáte si, že hokej na zemi je prostě hokej na zemi a hotovo. Jenže on existuje pozemní hokej, ale také skater hokej. A pokud si myslíte, že je to naprosto stejné, jste na omylu. Neliší se to v boji o to, dopravit puk do soupeřovy branky. To je účelem obou. Liší se to pak už skoro ve všem, byť jsou to většinou drobnosti. Ta největší je v tom, žepozemní hokej se hraje bez bruslí, skater s nimi.
Aha, že nevíte, co to skater hokej je a že jste to nikdy neslyšeli. Ale slyšeli, jen pod používanějším názvem in line hokej. A v podstatě jej můžete provozovat kdekoli, kde je k tomu vhodný rovný povrch. Klidně ve výstroji ke klasickému hokeji. Hokejka se zde používá zcela běžně naprosto stejná. Hraje se míčkem, nebo speciálním pukem, ale míček jednoznačně převažuje. Hráči také nemají klasické brusle, ale brusle kolečkové, kde jsou kolečka v jedné řadě za sebou. A protože se tomu říká ve světě inline, tedy těm kolečkovým bruslím, nazývá se tak někdy i tento hokej.
Tento druh sportu má u nás dva hlavní zástupce. Je to Česká asociace inline hokeje (ČAILH) a Česká unie kolečkových bruslí (ČUKB). Každá má svá pravidla a každá jiné turnaje. Hlavní rozdíly jsou například v hrací době. Je to stejné jako jsou rozdíly v mezinárodních soutěžích. Zde jsou také rozdílná pravidla jak u IIHF nebo FIRS. Což jsou světové asociace skater hokeje. IIHF znamená Mezinárodní federaci ledního hokeje (anglicky International Ice Hockey Federation) a FIRS je zkratka pro Mezinárodní federaci kolečkových sportů (anglicky Fédération Internationale de Roller Sports).
Velkou výhodou je, že stačí pár nadšenců, rovný plácek a už se to může hrát jako v pravém hokeji. Samozřejmě je dobré mít ke hře ochranné pomůcky, neb o pády a lety vzduchem není nouze.